Üye Ol

Solvent ve Eco Solvent Digital Baskı Makineleri | Renk Verimliliği | Renk Çeşitleri ve Etkileri

                         

 

Tabiata, etrafımızı saran türlü cins ve biçimdeki varlığa baktığımız zaman; binlerce renk ve görünüşü müşahede ederiz. Bu, bin bir çeşit renk bizim duyularımız üzerinde farkında olarak veya olmayarak birçok etkiler meydana getirir: Psikologlar, insanlar üzerinde en fazla etki bırakan duyunun görme duyusu olduğunun kanısına varmışlardır.

Son zamanlarda ruh bilginlerinin yaptığı araştırmalardan anlaşılıyor ki, bazı renkler insana neşe verir, bazıları kederlendirir. Bazı renkler dinlendirir, bazıları sıkıntı verir. Diğer taraftan bazı renklerin serin, sakin ve bazılarının da sıcak ve etkili bir hava yarattığı söylenmektedir.


Bu husus içersinde bulunan ruhsal durum ile atmosferin önemi büyüktür. Gözümüzde ve ruhumuzda meydana getirdikleri çeşitli etkiler ile varlıklarını belirten renkler, sayılamayacak kadar çoktur. Bu çeşitli renkleri gözden geçirip, inceleyecek olursak bunların başlıca üç ana renge dayandığını görürüz. Bütün bu renklerin meydana gelmesine sebep olan, üç renk: kırmızı, sarı ve mavi'dir. Bu üç ana renge "Temel renkler" de denilir. Ana renklerin birbiri ile karışımından, ikinci derecede; turuncu, yeşil ve mor renkler meydana gelir.

 

Kırmızı + Sarı = Turuncu,   Sarı + Mavi = Yeşil  Mavi + Kırmızı = Mor

 

                

 

Böylelikle elde edilen renklerinde birbirleriyle değişik oranlarda karıştırılması sonucunda, çeşitli renkler meydana getirilebilir.

 

Saygılarımızla

Ataline End Tek Urn San

« Geri