Üye Ol

Solvent ve Eco Solvent Digital Baskı Makineleri | Renk Verimliliği | Renklerin Dili

Renklerin özelliklerine göre, meydana getirdiği ve aksettirdiği değişik havadan, insan ruhu çeşitli şekillerde etkilenir. Yerine göre bir huzur, ferahlık ve sakinliğe yahut kötümserliğe kavuşur. Bununla beraber renklerin üzeremizde bıraktığı etkiler; özel durumumuza, ruh haletimize ve tabiat şartlarının mevcut reaksiyonlarına bağlıdır. Etrafımızda bulunan ve karşılaştığımız çeşitli renklerin günlük hayatımızda bıraktıkları etkileri, bazen önemli derecede hisseder ve çok defa da farkında dahi olmayız.Bu konuda çoğu zaman hissi ve alışıla gelmiş durumlarda renklerin çeşitli reaksiyon ve etkilerini gözden geçirelim.

KIRMIZI: Sıcak renklerin başında gelen kırmızı; canlı, tahrik edici ve dolayısıyla aktif bir etkiye sahiptir. Heyecan verir ve bazen doktorlara göre de insanın tansiyonunun artmasına sebep olur.

SARI: Sarı renk; güneşi, ışığı temsil eden sıcak ve zengin bir renktir. İnsana cesaret ilham eder, yatıştırır. Zihni faaliyetlerde, çalışmada ve geniş fikirli olmada önemli faydalar sağlar.    

YEŞİL: İnsanda serinlik yaratan yeşil renk, içten bir huzur ve ümit temin eder, nefse itimadı artırır. Dini kitaplarda da ifade edildiği gibi, yeşil renk gözler için gayet iyidir: onları dinlendirir ve canlılık verir.  

MAVİ: Mavi renk, insana rahatlık ve huzur verir. Dinlendirici bir fonksiyona sahiptir: Düşüncelere bir ahenk verir, sinirleri telkin eder, gözleri rahatlatarak dinlendirir. Fakat, açık mavi renk bazen insanın ruhunda bir soğukluk, yalnızlık ve dolayısıyla hüzün yaratır.

TURUNCU: Sıcak bir renk olan turuncu, şatafatlı, gösterişli bir etki ve hava yaratır. Bunda, kırmızının fazlaca olan canlı ve tahrik edici özelliği hafiflemiş durumdadır.

BEYAZ: Beyaz renk masumiyeti, temizliği ve asaleti temsil eder. Renk birleştiricidir, yazın serin tutar ve aynı zamanda insanı daha genç gösterir.

SİYAH: Siyah renk, yalnızlık sembolü olup, insana ciddiyet ve sükunet verir. Dertlerini, sıkıntılarını ve endişelerini hatırlatır. Fakat bununla beraber, neşeli zamanlarınızda ve özel anlamlı günlerinizde siyah elbise giyinmekten çelinmeyiniz. Çünkü bu gibi durumlarda siyah renk, şahsiyetinizi daha belirli hüviyete sokar.

KAHVERENGİ: Kahverengi, ciddilik, düzgünlük, dayanıklılık ve metanet sembolüdür. Buna uyan başka renkler ile karıştırılarak ta tercih edilmelidir.

GRİ: Uzlaştırıcı, denge unsuru olan gri renk, alçak gönüllülüğü ve eski tabirle, zevk-i selimi temsil eder. Hassas ve çabucak etkilenen kimseler için, sıkıntılı ve ümitsiz bir hava yaratabilir. Bunun için gri renk, yeşil ve kırmızı gibi canlı bir renkle açılabilir.

MENEKŞE: Menekşe renginin kendine has etkili bir özelliği ve havası vardır. Esrarengiz, melankolik ve mistik bir etki yaratır.

 

Saygılarımızla

Ataline End Tek Urn San

« Geri